Van egy mézeskalácsház a Hungária körúton. Vagyis kettő. A Hungária körút nem pont a mézeskalácsházak gyakoriságáról híres. Hanem az irdatlan forgalmáról. Reménytelen, büdös dugók örökké, zaj, kosz, a szegény Népligetet leszámítva kietlen környék, nem az, ahova az ember – ha tehetné – villát építene.
De nem volt ez mindig így.
1920 körül például békés hely lehetett, ha Cséti István okleveles építész épp oda álmodta műtermes villáját, az akkor még 11/a, ma 151-es telekre.
A tervek barátságos, napfényes otthonról, gyönyörű, emeleti rajzteremmel, tornyos, sok teraszos, Kós Károlyos hangulatot árasztó házról mesélnek. Volt benne minden. A „souterrain”-ben volt mángorló, mosókonyha, fa-és szénpince, hátra egy szoba-konyha, a magas földszinten egy szép, tágas lakás két erkéllyel, a tornyos emeleten („mansard”) a rajzteremmel hátra nagy ablakkal, hátul „autogarage” sofőrlakással.
Az építkezés éve 1923, a kivitelező a Technika Építő Rt. Amely cégben igazgatósági tag volt dr. Vidor Géza, akinek a szomszédos, szintén figyelemre méltó, és szintén jobb sorsra érdemes villája, a ma 153-as ház épült. Meglepő módon nem Cséti István tervezte, ő csak mint tanácsadó jelenik meg a terveken, pedig a két ház egy telken, egy kerítés mögött, hasonló hangulatban épült nagyjából egy időben.
A két villa mögött anno a Technika Építő Rt. létezett, ma egy magas, ronda irodaház szorítja keretbe a két, nem evilágban épült házikót. A másik irányban a dübörgő forgalom, messze innen az út túloldalán a szépséges vakok intézete, és az egyébként közeli, de fényévekre tűnő Városliget.
A sarki, fehér ház főhomlokzatán, magasan zöld címer látható, ami nincs rajta az első terveken. Ez, és a hátsó oldal átépítése más, mint az első rajzokon. A csúcsos tetős, fehér ház, ami engem annyira emlékeztet az Áldás utcai ovim épületére, van jobb bőrben, a szomszédos, 153-as ház szomorkásabb állapotban várja sorsa jobbra fordulását. Kertjében angolos kis faház rogyadoz, teraszai oldalán hatalmas, kő vázák díszítik a potyogó vakolatú falakat, amiken pedig megvan az eredeti díszítés, a geometrikus formák a kerítésen köszönnek vissza.
Túl azon, hogy abszurd a házak békebeli hangulata, nem, vagy alig látszik rajtuk az elmúlt 90 év. Jól megépült, igényes, szép villák, jó lenne őket jó kezekben látni.
Forrás:
Helyszínbejárás 2017 január
Budapest Történeti Levéltár
https://library.hungaricana.hu/hu/collection/fszek_budapesti_czim_es_lakasjegyzek/
Nagyon köszönöm a fotókat és a leírást! 15 évig ebben a házban laktam és nagyon szerettem. 1979-ben még fasor volt a villamos sínek helyén a Hungária krt közepén!
Üdv, érdeklődnék, hogy milyen a lakóközösség és az épület állapota? Vásárlásban gondolkodunk és ezt nem sikerült kideríteni.
Előre is köszönöm, Péter
A címer a Hungária krt homlokzaton hogyan néz ki közelebbről? (153-ás ház)
Sajnos nekem nem sikerült közelebbi, vagyis kivehetőbb képet készíteni róla, de a neten érdemes rákeresni. Utólag került oda valamikor, az eredeti terveken nem szerepel.