Régóta szemezem vele. Mindig, ha az egyébként siralmasan gagyi üzleteiről híres, szegény Váci utca déli szakaszán van dolgom, elmélázom, micsoda gyönyörű ház ez. Hangulatában kicsit Pasarét, napfényben fürdőző, első osztályú teraszai pedig boldog tulajdonosokról árulkodnak.
A minap volt szerencsém betévedni. Ünnep volt, igazi, ami bearanyozza az ember fáradt napja végét. Emléke pedig kísér, hála Istennek.
A Váci utca 56-58-as szám alatt pompázó bérház ifjabb Ray Rezső munkája, a megrendelő Bátori Sigray Pál, az építés éve 1910. Ifj. Ray Rezső tervezte a meseszép Józsefvárosi Telefonközpontot, a pesterzsébeti református templomot és Budafokon a Törley gyárat és mauzóleumot is. Bátori Sigray Pál Nagykőrösön a reformátusokhoz ját gimnáziumba, ahol tanította Szász Károly, sőt Arany János is. Pestre kerülve jogot végzett, majd a teljes vagyontalanságból kiindulva emelte fel családját szorgalommal, tisztességgel és a köznek is hasznos munkával. Az Atheneum Kiadó ügyészeként és titkáraként kezdte jogi karrierjét, majd a Pesti Első Hazai Takarékpénztár igazgatósági tagjaként ügyködött évtizedeken keresztül, és elnökölte a bank kolozsvári fiókját. Ő volt a Kálvin téri református templom presbitere és lelkes elnöke a Zugligeti Egyletnek, ahol kocsi-és gyalogutakat építtetett ki, térképeket adatott ki, hangversenyeket, felolvasásokat, táncmulatságokat szervezett. Sőt, ő volt a zugligeti Kossuth-szobor állítója is. A szobrot 1913. június 22-én avatták fel azon a helyen, ahol Kossuthot 1837. május 5-ének éjjelén zugligeti nyári lakán elfogták.
Bátori Sigray Pál 1910-ben vette meg a Váci út 56 és 58 alatt álló földszintes házakat, hogy helyükre bérpalota épülhessen. Neobarokknak írja a szakirodalom, szerintem kicsit szeci, de mindegy is, szépséges leginkább. Keservesen ocsmány liftje, és pestiesen garantált, belső udvari, lépcsőházi elhanyagoltsága ellenére is. Volt liftje a háború előtt is persze, a hátsó lépcsőházban, biztos szép volt, biztos passzolt a ház stílusához, és persze kidobták az erre szakosodott elvtársak.
Az utcai lakások hátsó frontjain nagy, félkör alakú szobák néznek a belső udvarra – gyönyörű lakásokat rejthetnek.
És a főlépcső.
Helyenként pénz is adódott, majd látványosan elfogyott a felújításra, vagyis szépen látszik, milyen lehetne, ha…. A márvány lépcső, a mellvéd, az oszlopok, a kovácsoltvas korlátok, mintás falak elegánsak, kicsit színpadiasak, romjaikban is csodásak. Méltán szerepel Budapest legszebb lépcsőházainak meseszép albumában.
Majdnem minden metszett – vagy maratott, a technológiát nem tudom ránézésre megítélni – virágmintás ablakszem ép, túlélve háborút, ostromot, kommunizmust.
Az a ritka eset ez a ház, amelyben az üzletportálok eredetire visszaállított szépségükben pompáznak. Szép példa. Lenne.
Forrás:
Helyszínbejárás
http://mno.hu/grund/kizsuppoltak-a-berpalota-epittetoje-fiat-1236319
Somlai Tibor: Fent és Lent
Corvina Kiadó 2014.
Értesitést kérek.