Gellérthegy. Napfény, kilátás, mesélő házak tömkelege, mindenféle korokból, ízlésük, stílusuk, funkciójuk mindenféle. A Bérc utca az egyik legeklektikusabb. Nekem kedvesebb, mint a többi, családom egy részének, és régi, közeli barátaiknak menedékül szolgált anno régen, nehéz időkben. A domb felöli oldalon áll a villa, amire egy kedves ismerős hívta fel a figyelmem. Elsőre semmi különös. Öreg fenyő őrzi, szép, nagy ablakok néznek a városra ránézésre úgy 1940 óta kb, azóta többszörösen átépítve.
Nem tévedtem sokat. A gondosan kifestett(!) tervek szerint 1941-ben születettek a tervek bizonyos Németh Emil okleveles építészmérnök tollából, ki pecsétje szerint „Budapest Székesfőváros Árvaszékének hites szakértője”. A villa dr. Mattyasovszky László és Tamás megrendelésére készült, a mesteri kivitelezés Szeili és Lengyel „felelős építőmesterek” munkáját dícsérik. Szép idők lehettek, amikor így nevezte magát egy kivitelező…
A terveket pontos leírás kíséri, ezúttal a tervező írja le gondosan, milyen anyagokat, milyen arányban és hova használtak fel. Egy családi házról beszélünk, semmi hivalkodás, sem méreteiben, sem stílusában nem hívja fel magára a figyelmet. De a belső olyan igényességről tett tanúbizonyságot, ami bizony, attól tartok, régen kiveszett fővároskánkból.
A helyi emlékezet szerint építésügyi államtitkár volt az építtető, aki feleségének szánta a szép villát, de ennek, illetve az államtitkár személyének nem találtam nyomát. A terveken szereplő Dr. Mattyasovszky László a Budapesti Czím-és Lakásjegyzék szerint mérnökember volt és 1928-ban a Magyar Királyi Kereskedelemügyi Minisztérium repülőtér építési kirendeltség légügyi igazgatója volt többek között, műszaki irodája volt az Apponyi tér 5-ben, műszaki cikk boltja a Baross tér 1 alatt, lakhelye pedig a Horthy Miklós út 40-ben volt található. A Zsolnay család is említ két rokont e név alatt, egyikük Zsolnay-Mattyasovszky László festőművész, illetve a másik ágon rokon Mattyasovszky László vegyészmérnök, aki Zsolnay-gyár negyedik generációs vezetésében aktív családtag, a gyár utolsó, az államosítást megelőző főmérnöke.
Mattyasovszky László a jobb szélen ülő fiatalember
forrás: http://myzsolnay.blogspot.hu/2014/04/a-zsolnay-csalad-tortenete.html
Mattyasovszky Tamásról annyit sikerült találnom, hogy amikor az áldatlan emlékű kommunista államosítás földönfutóvá tette a nagyhírű pécsi Zsolnay-gyár tulajdonosait és vezetőit, Mattyasovszky- Zsolnay Tibor (1882-1968), az utolsó igazgató fiához, Mattyasovszky Tamáshoz költözött Budapestre. Biztos, hogy 1950 magasságában már nem ide, a szép gellérthegyi villába…
A finom ízlésű családi ház a Bérc utca 12-ben 270nm nagyságban épült az 1312nm-nyi telekre. A földszintre garázs került és a szokásos kiszolgáló helységek, házmesterlakás, kazánház, fáskamra, mosókonyha, sőt, vasalószoba is. Az emeleten természetesen egy, tágas lakás épült: két nagy, egy kisszoba, hatalmas hall, cselédszoba, vizes helységek, az utcára teraszok. Az első rajzok szerint körbe csupa terasz lett volna a ház, amit azonban a korabeli zordon hatóságok nem engedélyeztek, így maradt a kettő az utca felé.
A szobákba a leírás szerint „első osztályú tölgyparketta” készült, ami a háború utáni lakók szerint haboskőrisre váltott, viszont a falakat borító faburkolat szépséges, meleg barna tölgyfából volt való hála a jó ízlésű Mattyasovszkyaknak, no meg a kiváló kivitelezésnek, ami egy háborús ostromot is kibírt. Mindez azonban már a múlté. A nemes anyagokból készült eredeti részletek a legutóbbi lakásfelújításkor kidobásra ítéltettek, így a régi ház, hála a hozzá-és beépítéseknek lassan teljesen átalakul, arctalanná válik, ahogy sok más, hasonló sorsú budai villa.
Hálás köszönet Tanay Mercedesz közlésének
Forrás:
Helyszínhbejárás
Budapest Történeti Levéltár
https://sites.google.com/site/azoka40esevek/home/allamositas/a-zsolnay-gyar-allamositasa
http://nol.hu/archivum/archiv-69319-53200
https://hu.wikipedia.org/wiki/Zsolnay_csal%C3%A1d
http://myzsolnay.blogspot.hu/2014/04/a-zsolnay-csalad-tortenete.html
0 hozzászólás